Dne 31. 3. jsme pokračovali ve spolupráci s Klubem seniorů Podhoří Zlín, tentokrát blokem přednášek zaměřených na výživu v seniorském věku. Studentky 1. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra si při připravily prezentace s novými trendy ve stravování, posluchači dostali také prostor pro otázky a diskusi. Součástí programu byla také ochutnávka moučníků a pomazánek, které připravily studentky ve spolupráci s vychovatelkami Domova mládeže naší školy. Že byl program pro hosty zajímavý svědčí velký zájem o recepty nabízených výrobků a bohatá neformální diskuse během ochutnávky.
Miroslava Krasulová
Po roce jsme se opět zúčastnili Turnaje domovů mládeže ve volejbalu na DM SPŠ polytechnické. Naši borci se umístili z 8 družstev na skvělém druhém místě. Gratulujeme!
Petr Kudla
Domov mládeže se aktivně zapojil do akce školy „ Stravování seniorů “, která probíhala v úterý dopoledne 31. 3. 2015 v aule školy a jejíž součástí byla také ochutnávka zdravé kuchyně. Studentky 1. ročníku VOŠ společně s vychovatelkami připravily pomazánky, moučníky i nápoje, kterými se nejen prezentovaly, ale hlavně pokrmy splňovaly požadavky zdravé a vyvážené stravy vhodné nejen pro seniorský věk.
Petr Kudla
Dne 25. března 2015 proběhl na SZŠ a VOŠZ Zlín již XI. festival ošetřovatelských kazuistik žáků zdravotnických škol z celé Moravy. Přehlídky se zúčastnilo 9 zdravotnických škol, a to Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín, SZŠ Kroměříž, SZŠ Šumperk, SZŠ Brno – Jaselská, SZŠ Frýdek-Místek, SZŠ a VOŠZ E. Pöttinga Olomouc, SŠ průmyslová, hotelová a zdravotnická Uherské Hradiště, OA a SZdŠ Blansko a SZŠ a VOŠZ Zlín. Celkem se přihlásilo 26 žáků se 17 kazuistikami.
Celý den probíhal v příjemné a srdečné atmosféře, což bylo pro nás organizátory tou největší odměnou. Do programu byly zařazeny workshopy žáků a vyučujících přítomných škol, kde si zúčastnění předávali navzájem své zkušenosti s vedením teoretické, ale hlavně praktické výuky v klinických podmínkách. Tuto akci vidíme jako velmi přínosnou, neboť žáci mají možnost si navzájem nejenom předat své zkušenosti, ale také vyzkoušet prezentaci svých prací před větším počtem diváků, vnímat jejich reakce a učit se správně reagovat. Festivalu se zúčastnilo asi 120 posluchačů z řad žáků naší školy, ale také zúčastněných škol jako pasivní účastníci. Žáci nejenom prezentují své práce, ale společně se svými spolužáky si je také hodnotí. Porota sestavená z žáků zúčastněných škol v závěru vyhodnotila tři nejlepší kazuistiky. Také odborná komise, složená ze zástupce z řad odborných učitelek – Boženy Gábové, vrchní setry dětského oddělení KNTB, a. s. Zlín Aleny Pilušové a studenta VOŠZ oboru DVS – Martina Řeháka, vyhodnotila taktéž 3 nejlepší kazuistiky.
Jelikož máme kladnou odezvu od všech zúčastněných škol, chtěli bychom v tradici pokračovat a tuto žákovskou konferenci uspořádat i v roce 2016.
Eva Řeháková
Další projektovou aktivitou v rámci činnosti střediska praxe je „Minipodnik na ZŠ“. Základní myšlenkou a principem jeho činnosti jsou ekonomické aktivity dětí ze základní školy Slovenská ve Zlíně. Skupina se schází několikrát do měsíce a pod vedením nadšených pedagogů děti poptávají specifické služby, učí se vystavovat objednávky a kalkulovat ceny dodávaných služeb. Přestože objednávky a účetní doklady jsou ze zřejmých důvodů pouze fiktivní, proběhla v pátek 27. března 2015 také reálná akce, a to prezentace První pomoci. Žáci základní školy se od budoucích zdravotníků měli možnost dovědět, jak postupovat v případě úrazů, které mohou nastat v průběhu vyučování. Vyzkoušeli si také neodkladnou resuscitaci. Atraktivní prezentace proběhla pod vedením odborné učitelky Mgr. Petry Holubové.
Helena Fremlová
Ve dnech 23.3–25. 3, jsme my, studenti 3. A a 3. B, jeli opět do Domu Ignáce Stuchlého do Fryštáku na adaptační pobyt. Byly to tři dny plné zábavy, smíchu a vzájemné spolupráce. Hry jako například: „Mnohonožky“, „Hra na život“, „Rande“ a „Hádání pohádek“, byly velice zábavné a během nich jsme se ve třídě ještě více stmelili. Bavili jsme se ale i o našich začátcích na odborné praxi. O našich zážitcích a poznatcích, ať už byly kladné anebo záporné. Myslím, že nás tento třídenní pobyt všechny velice bavil a opět jsme si připomenuli, že se navzájem umíme tolerovat, pochopit a že spolupráce nám taky není cizí. Vděčíme za to hlavně našim dvěma instruktorům, protože jejich hry a pozitivní a kamarádský přístup k nám všem, velmi sedl. Bylo to super a klidně bychom jeli zase!
Denisa Vlčková žákyně ZA 3. B
Marta Malaníková
Mise
Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.
Vize
Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnických pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.
Široké a otevřené dveře charakterizují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.
Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.
Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.
Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.
Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnických oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalování.
Znakem naší školy je profesionalita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostatnosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.
Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhelníku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.
Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.
Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.
Mgr. Hynek Steska, ředitel školy