Informace o škole

Novinky

  • Ve Zlíně pomůže s angličtinou Američan Daniel Elston

    Ve školním roce 2023/2024 na středních školách po celé České republice pomůže s výukou angličtiny 30 stipen­distů Fulbrightova programu. Mladí Američané ve věku od 21 do 30 let, čerství absolventi bakalářských nebo magisterských programů, do České republiky jezdí asistovat středoškol­ským učitelům již od roku 2005 a celkem se jich na tomto programu vystřídalo už 275. Asis­tenti se kromě výuky angličtiny také zapojují do života svých hostitelských měst. Mnozí nabízejí odpolední konverzační kurzy pro studenty, učitele a další zájemce. Někteří zpívají v místním sboru nebo kapele, sportují, vedou divadelní kroužek nebo pomáhají v neziskových organizacích. Ve spolupráci s českými kolegy se zaměřují na doučování studentů, kteří potřebují individuální pozornost, tedy i na studenty z Ukrajiny. Náš asistent Daniel Elston se plánuje zapojit nejen do odpoledního doučování slabších studentů na Domově mládeže při SZŠ, ale i do dalších volnočasových aktivit DM.

    „Pozitivní energie asistentů, příval nových nápadů a jiný pohled na vzdělávání je pro mnoho škol inspirativní. Těší nás, že mnozí absolventi jsou se svými hostitelskými školami v kontaktu ještě mnoho let po skončení programu,“ říká ředitelka Fulbrightovy komise Hana Ripková.

    Komise asistenty umisťuje na střední školy různého typu podle jejich vzdělání, zájmů a volnočasových aktivit, které během svého pobytu plánují uskutečnit. Přednost dostávají přihlášky škol z menších měst a z odborných škol, kde mají studenti méně možností procvičovat angličtinu s rodilými mluvčími. Školy, které by se programu rády zúčastnily v následu­jícím školním roce, mohou podat přihlášku do konce prosince 2023.

    Daniel Elston je v České republice už více než měsíc a poměrně rychle se adaptoval na nové prostředí školy i města Zlína. “Zlín je velmi příjemné město, vše je v dosahu, ubytování a škola jsou také moc fajn. Moc mi chutná české jídlo!“

    Fulbrightova komise spravuje také programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už 2300 českých a amerických stipendistů.

    Komise J. Williama Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991 za účelem podpory vzdělávacích a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Komise administruje stipendia vládního tzv. Fulbrightova programu. Zároveň poskytuje bezplatné poradenství a informační služby všem zájemcům o studium a výzkum v USA. Bližší informace o Fulbrig­htově komisi naleznete na www.fulbright.cz.

    Seznam měst, ve kterých asistenti v tomto školním roce působí: Blansko, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Hostinné, Hranice, Chomutov, Kladno, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Lanškroun, Ledeč nad Sázavou, Litomyšl, Náchod, Nová Paka, Ostrava, Pardubice, Písek, Přerov, Slavičín, Šumperk, Telč, Teplice, Trutnov, Třebíč, Vítkov, Zlín a Znojmo.

    Kontaktní osoby: Mgr. Přemysl Kozmík (SZŠ a VOŠZ Zlín, 577 008 133, premysl.kozmik@szszlin.cz), Kristýna Džmuráňová (koordiná­torka programu, 770 138 822, dzmuranova@fulbright.cz)

    Přemysl Kozmík

  • Už víme, jak to chutná

    Dne 6.10. 2024 třída 2.B navštívila KNTB a.s.Zlín se záměrem rozšířit si znalosti v oblasti nutriční terapie. Kromě zajímavých informací, žáky velmi mile překvapil závěr přednášky, kdy si mohli ochutnat nápoje, které pacienti dostávají v rámci svých diet. Některé nápoje byli velmi chutné, jiné méně, ale už víme, jak to chutná a můžeme pacientům poskytnout informace, které vycházejí z vlastního prožitku. Moc děkujeme za takovou možnost.

    Alice Stašová

  • Klub IZS na společném taktickém cvičení HZS Zlínského a Trenčanského kraje

    Dne 3. 10. 2023 se na hraničním přechodu Brumov – Bylnice/Horné Srnie uskutečnilo společné taktické cvičení HZS Zlínského kraje, Územního odboru Zlín a Hasičského záchranného zboru Trenčín Slovenské republiky.

    Námětem taktického cvičení byla dopravní nehoda elektromo­bilu, dodávky a nákladního automobilu s únikem ropné látky do řeky Vláry. Cvičení se v rámci aktivit Klubu IZS zúčastnili také žákyně 4. ročníku oboru Praktická sestra, které po namaskování simulovaly osoby se zraněním končetin (otevřené a uzavřené zlomeniny), poranění páteře, poranění hlavy, šokový stav, oběhovou nestabilitu, povrchové odřeniny aj. Poraněné osoby zasahující hasiči a hasiči zdravotníci vyprostili z havarova­ných aut pomocí hydraulického zařízení a poskytnuli jim přednemoc­niční neodkladnou­ péči.

    Absolvováním taktického cvičení a plnění role figurantů si žákyně odnesly cenné zkušenosti – uvědomily si nutnost systematic­kého dodržování pravidel silničního provozu a získaly respekt k pohybu osob na silnicích, měly možnost se vcítit do pocitů zraněných osob při záchranných pracích, v praxi si ověřily postupy odborné první pomoci osobám s různým typem zranění a v neposlední řadě získaly podrobnější pohled a respekt k práci profesionálů v záchranných složkách integrovaného záchranného systému.

    Andrea Bílková

  • Erasmus+ Berlín

    Naše cesta začala dne 1. 10. 2023 na vlakovém nádraží v Otrokovi­cích, kde jsme nastoupily v plném počtu do vlaku směr Praha hlavní nádraží. Do váhového limitu zavazadel by se vešel asi málokdo, ale i přesto jsme tuhle strastiplnou cestu zvládly pod vedením paní učitelky Holubové bravurně. Jako klasické české turistky jsme náš ukrutný hlad zahnaly řízky od maminek, toasty a koláči. Následovala krátká přestávka v Praze, kde jsme si daly kávu a hned vyrazily na nástupiště číslo 6, odkud nám jel vlak do Berlína. Během náročné cesty a po velice výživné svačině nás všechny přepadl spánek, ze kterého jsme se probudily až před naším cílem. Byly jsme plné očekávání a hned po vystoupení z vlaku nám všem spadla brada. Na vlakovém nádraží nás vyzvedl náš průvodce jménem Nikita, o kterém jsme si všechny myslely, že je to žena, ovšem opak byl pravdou. Sice s menšími komplikacemi (při první možné příležitosti rozdělit se v metru, jsme se rozdělili) nás odvedl na naše ubytování. Šel velmi svižným tempem po boku paní Holubové a my jsme se za nimi táhly jako smrad. Po zabydlení nás čekala večeře a následně zasloužený spánek.

    Účastníci Erasmus+ Berlín

  • Den bez aut 2023 Otrokovice

    Dne 22. 9. 2023 proběhla v parku u Společen­ského domu v Otrokovi­cích akce pro rodiny s dětmi „Den bez aut 2023“, kterou pořádal DDM Sluníčko Otrokovice, v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22. 9. 2023).

    Naši školu na akci „Den bez aut 2023“ zastupovaly studentky 1. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra, pod hlavičkou školního Klubu IZS. Studentky si pro účastníky připravily 2 aktivity – poskytování první pomoci, se zaměřením na základní resuscitaci a aktivitu týkající se péče o zdravé zoubky. Ukázky resuscitace probíhaly na 2 figurínách, ukázky péče o zoubky na modelech zubů, za pomoci simulačního kartáčku, s početnými obrázky, interaktiv­ními kartičkami aj.

    Velmi nás potěšil zájem malých i velkých účastníků zapojit se do připravených aktivit, odpoledne probíhalo ve velmi příjemné atmosféře a rádi se do akce zapojíme i příští rok.

    Veřejné informace o akci:

    Andrea Bílková

  • Dětské sestry v Praze

    Studentky 3. ročníku oboru Diplomovaná dětská sestra, byly ve dnech 17. 9. až 19. 9. 2023 na exkurzi v Praze. Navštívily Kliniku dětské chirurgie v Motole, Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí a porodnici u Apolináře. Seznámily se s chodem a specifiky práce na těchto pracovištích. V Motole narazily na pestrost diagnóz v rámci operativní léčby u dětí všech věkových kategorií. Úžasný byl přístup všech zdravotnic­kých pracovníků a jejich vstřícnost. Jak exkurze, tak i čas strávený v Praze hodnotí studentky jako velmi přínosný. Rozšířily si tak obzory v rámci možností práce po ukončení studia. Moc děkujeme vedoucí studijní skupiny Mgr. Evě Řehákové za zorganizování této skvělé exkurze. Studentky 3. D

    Eva Řeháková

1 11 12 13 14 15 16 17 85 168
RSS

Mise

Věříme v to, že pečovat o druhého znamená přiblížit se k němu a uvidět v něm člověka.

Vize

Naše škola je prostorem ke vzdělávání a výchově cílevědomých a rozvinutých osobností; zdravotnic­kých pracovníků, schopných a ochotných pomáhat.

Široké a otevřené dveře charakteri­zují otevřenost k žákům, studentům, rodičům, odborné i laické veřejnosti všech generací.

Cihlové stěny poukazují k nejlepší tradici zlínského školství, to znamená těsné propojení teorie s praxí – školy s nemocnicí.

Sloupy symbolizují stabilitu, pečlivost, pracovitost a osobní přístup.

Vítám Vás na stránkách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. Naše vzdělávací zařízení se řadí k tradičním a významným středním školám regionu.

Velkou devizou školy je, že je zaměřena výhradně na výuku zdravotnic­kých oborů. Pro absolventy základních škol jsou to obory ošetřovatel a zdravotnický asistent, pro absolventy středních škol diplomovaná všeobecná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář. Nezaměřujeme se pouze na samotnou výuku, ale snažíme souběžně pro žáky a studenty vytvářet podmínky pro zájmovou činnost a nabízet jim aktivity přirozeně doplňující a rozvíjející získané vědomosti. Velký důraz klademe na estetičnost prostředí školy a budování zájmu žáků a studentů o jeho udržování a zdokonalo­vání.

Znakem naší školy je profesiona­lita a náročnost pedagogického týmu skloubená s jeho lidským, osobním a empatickým přístupem. Samozřejmostí je při tom vzájemná úcta mezi vyučujícími a žáky. Snažíme se vést žáky a studenty k samostat­nosti, zvyšování své odpovědnosti a k posilování role vlastní aktivity.

Na baťovskou tradici navazujeme důrazem na slovo spolupráce. Základem je rozvoj spolupráce v trojúhel­níku žák, rodič, učitel, stejně jako spolupráce mezi všemi pracovníky školy. Chápeme zároveň školu jako přirozené komunitní centrum a proto je naším záměrem využít materiálního i lidského potenciálu školy ke spolupráci s institucemi a obyvateli Zlína. K tomuto účelu škola vytvořila vlastní instituci – Akademii v Broučkově ulici a postupně se snaží vytvářet nabídku pro obyvatele všech věkových kategorií. Je potěšitelné, že se do těchto aktivit přirozeně zapojují i naši žáci a studenti.

Naše škola nabízí příjemné a bezpečné prostředí, ve kterém se mohou žáci a studenti profesně i osobnostně rozvíjet. Věřím proto, že většina současných žáků a studentů je v naší škole spokojena jak s klimatem, tak i s úrovní vzdělávání a výchovy. Dokladem dobré práce všech pracovníků školy je, že naši absolventi s téměř stoprocentní úspěšností získávají zaměstnání nebo pokračují ve studiu na vyšších nebo vysokých školách.

Pro ty, kteří teprve uvažují o volbě školy, jsme proto výbornou volbou. Přijďte se sami přesvědčit.

Mgr. Hynek Steska, ředitel školy