Erasmus+2022–1-CZ01-KA121 Informace o škole – Projekty – Erasmus+

Erasmus+ Budapešť v Maďarsku

Po dobu tří týdnů jsme okusily život v krásné Budapešti, hlavním městě Maďarska, které skýtá pastvu pro všechny smysly. Vábí turisty historickými skvosty a místními pochutinami. 

Byly pro nás vybrány dva domovy pro seniory, kde jsme vykonávaly praxi. Čtyři z nás pracovaly v zařízení Napsugár Idösek Otthona. V tomto rodinném a milém prostředí jsme se cítily velmi příjemně. Druhé zařízení Fövarárosi Önkormányzat Idösek Otthona- Kútvögyi nám poskytovalo také velmi užitečnou zkušenost. Měly jsme po ruce sociálního pracovníka plynně mluvícího anglicky, který nám v případě potíží překládal. Ovšem bez dobrých hereckých výkonů a překladačů by pro nás práce byla mnohem náročnější. Během volného času jsme absolvovaly řadu zajímavých exkurzí a výletů ve městě, které nasytilo naši touhu po kultuře a odborných poznatcích.

Nezapomenu­telné momenty – Maďarsko, Budapešť

Budapešť je tak obrovské a monumentální město, že jsme ani neměly šanci prozkoumat všechna její zákoutí. Ale přece jsme jich několik objevily.

První týden jsme navštívily Budínský hrad, Rybářskou baštu, parlament v jeho denní i noční parádě, Little Princes, nábřeží Dunaje, Cental Market Hall a historické metro nás svezlo na náměstí Hrdinů. Ochutnaly jsme langoše. Kdo by odolal? Velmi nás obohatil první odborný program v podobě exkurze na záchrannou službu a muzeum s její historií. Stihly jsme také objevit jezero Balaton a podívat se do Tropicaria s exotickými zvířaty. Další týden už byl bez paní učitelky, a tak jsme byly v poznávání odkázány samy na sebe. Ale rozhodně jsme neotálely. Každý den si většina z naší skupinky procházela město a objevovala další zajímavosti. Druhá odborná exkurze byla v anatomickém muzeu, kde jsme zhlédly nevídané exponáty a poslechly si velmi zajímavou přednášku. Zároveň nám bylo umožněno navštívit jednu ze zdejších zdravotnic­kých škol, poznat systém výuky, prohlédnout si interiér a vybavení, účastnit se hodiny latiny a komunikovat se dvěma místními studentkami.

Třetí týden jsme si užily naplno. Čtvrtek nás obšťastnil vodní zábavou v Aquaworldu, kde jsme oživily dětského ducha na tobogánech a zahřály se ve vířivce. Odbornou exkurzi nám zařídili v Semmelwe­isově muzeu s historií lékařství. A náš poslední společný program byla Nemocnice ve skále, která nás vtáhla do dění minulosti. 

Den na pracovišti – Maďarsko, Budapešť

V Napsugár Idösek Otthona začíná den v 8:00, kdy se podává snídaně. Soběstačných klientů je více než polovina a ti chodí do jídelny. Zbylým obyvatelům jsme snídani dovážely a některé krmily. Léky jsou v nachysta­ných krabičkách, kde je mají rozdělené na celý den. Následovaly koupele na pojízdném křesle v koupelně. Zbytek dopoledne většinou trávíme pobytem se seniory na zahradě s využitím různých aktivit. V době oběda pomáháme s krmením.

Na pracovišti Fövarárosi Önkormányzat Idösek Otthona – Kútvögyi se začíná v 9:00 a dopolední činnosti jsou podobné jako u prvního zařízení. Klienti jsou zde většinou soběstační, přesto jedno patro obývají klienti vyžadující ošetřovatel­skou péči. Jednou z činností navíc je plošná dezinfekce, která je zde takzvaným denním chlebem. Dále pak měření fyziologic­kých funkcí, měření glykémie a úprava lůžka. Ve volném čase se snažíme zpříjemnit klientům den. Seznamujeme se, navzájem se učíme něco málo z rodné řeči, zpíváme a hrajeme hry a vždy zažíváme něco, na co budeme dlouho vzpomínat.

Personál byl ochotný, vstřícný, nápomocný, a také jsme od nich pocítili důvěru v naše schopnosti, dokonce jsme mohly dělat výkony samostatně. I přes odlišný způsob práce a jazykovou bariéru nás přijali mezi sebe velmi přátelsky.

Každý z nás se naučil na stáži v Budapešti něco jiného. Měly jsme možnost poznat nové město a jeho krásy, vyzkoušet si práci v zahraničí se všemi výhodami i nevýhodami, rozšířit své jazykové znalosti, vystoupit ze své komfortní zóny a otestovat náš temperament. To vše jsme zažily.

Tahle zkušenost a výzva nás rozhodně posunula kupředu. Takže KÖSZÖNÖM SZÉPEN za tuhle příležitost.

Anežka Boudová

Hodnocení příjímací organizace v Maďarsku

Srdečně Vás pozdravuji z Budapešti! Chtěl bych Vám poděkovat za spolupráci na projektu, byl to velmi příjemný zážitek, ale také v mnoha směrech velmi užitečná zkušenost. Vynikajícím partnerem při rozběhu stáže byla kolegyně Olga, velmi dobře se s ní spolupraco­valo, měla velmi cenné připomínky, a to nejen k odborné části programu. Její nadšení pro práci se žáky bylo obdivuhodné, děvčata aktivizovala a určitě udělala maximum pro to, aby vytěžila co nejvíce z pobytu, aby si skupina pobyt užila i po práci. Její působení hodnotím jako velký přínos pro skupinu a projekt. 1* jí patří také za úžasné diseminační materiály v podobě videa, fotek a článků!

Vybraná skupina byla také velmi dobrým týmem, bylo příjemné s devčaty spolupraco­vat. Na pracovštích sklízely samou chválu, všechny úkoly plnily bez problémů, zvládaly překonávat jazykovou bariéru, a podle závěrečné zpětné vazby si každá účastnice našla něco, co jim projekt dal, a téměř všechny by se rozhodovaly znovu stejně. Skupina byla tvořena deseti osobnostmi, každá přicházela s vlastní představou, vlastními očekáváními. Tyto se – pevně věřím – ve většine případů podařilo naplnit, a děvčata si projekt užily. Každému se však vždy vyhovět nedá. Základ pro úspěšnou stáž byl daný, to co si z toho odnesnou a jaké zážitky získají bylo však už na každém jednotlivci, jak se rozhodnou pobyt si užít, a jak přispějí k tomu, aby se skupina cítila dobře. Dynamika čistě dívčí skupiny byla také velmi zajímavá. Se skupinou jsme dělali na konci projektu finální evaluaci, kde výsledky byly velmi dobré, avšak hodnocení EU Survey (působí více anonymně) možná přinese i něco nového. Bylo by zajímavé si pročíst také tuto zpětnou vaz­bu.

Mojí osobní zkušeností je, že i když mají projekty velmi podobný scénář, každý projekt, každá skupina je úplně jiná, přinese nové zkušenosti a nové poučení.

Děkuji za moc milou spolupráci, a přeji hodně dalších úspěšných projektů! Vedle toho také hodně úspěchů ve školní práci a slunečné léto plné odpočinku a milých zážitků a setkání.

Všechno dobré!

S pozdravem, David Takács, 22. 06. 2023

Jazykový kurz Malta, Itálie

Jazykový kurz na Maltě a v Itálii byl organizován díky projektu Erasmus+ 2022–1-CZ01-KA121-VET-000059687 a umožnil tak účast dvou našich učitelek na kurzu anglického jazyka na Maltě a jedné učitelky na kurzu v Itálii.

Na Maltě, ve St Julian´s, se konal kurz v jazykové škole ESE od 5. do 16. 6. 2023 a měl celkem 40 hodin přímé, prezenční výuky a e-learningovou podporu na procvičení nabytých vědomostí. Před odjezdem bylo vyžadováno absolvování rozřazovacího testu. Samotná výuka probíhala ve dvou blocích ve skupinách o maximálním počtu 13 studentů.

Hodiny byly plné různých aktivit, s důrazem na ústní komunikaci, rozšíření gramatiky a slovní zásoby. Příjemná neformální atmosféra v kombinaci s efektivním učením představovala inspiraci pro pedagogickou činnost.

Volný čas a přítomnost méně kvalitního Wi-fi připojení umožnily účastníkům poznat slunečnou Maltu a zdokonalit své konverzační schopnosti v angličtině v běžných sociálních situacích.

V Itálii, ve Florencii, probíhal kurz od 29. 5. do 2. 6. 2023, s celkovou délkou 25 hodin. Účastnice se seznámila s učiteli z různých evropských zemí a diskutovali o organizaci a průběhu vzdělávání ve svých školách. Výuka byla zaměřena na procvičování výslovnosti a gramatiky angličtiny a rozšiřování slovní zásoby. Rovněž se seznámili s novými aplikacemi pro výuku a vzdělávání studentů a měli možnost zažít různé výukové metody z pozice studentů. Získali nové nápady, jak přizpůsobit učebnu (nábytek, vybavení) pro efektivní výuku ve skupinách se zapojením studentů. Ve volném čase poznávali kulturní a historické bohatství Florencie.

Univerzitní nemocnice Bratislava – odborná stáž

V projektu Erasmus+ 2022–1-CZ01-KA121,VET-000059687 se ve školním roce 2022/2023 získaly čtyři odborné učitelky jedinečnou příležitost v rámci dvou stáží. Tyto stáže se konaly na jaře 2023 po dobu pěti dnů a přinesly neocenitelné zkušenosti a rozšíření odborných znalostí.

Čtyři odborné učitelky se zapojily do programu stínování nelékařských zdravotnic­kých pracovníků na renomované Univerzitní nemocnici v Bratislavě. Stáže probíhaly v Nemocnici Ružinov na I. ortopedicko-traumatolo­gické klinice a v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda na Klinice pro děti a dorost A. Getlíka. Cílem bylo získat hlubší vhled do specifik ošetřovatel­ské péče na těchto odděleních a současně sdílet své vlastní zkušenosti s odborným personálem na klinice. Během stáže měly odborné učitelky možnost rozšířit své dovednosti a znalosti. Aktivně se zapojovaly do každodenních pracovních procesů, měly možnost diskutovat s odborníky o rozdílech v péči mezi zdravotnic­kými systémy v České a Slovenské republice. Kromě toho stáže rovněž zahrnovaly seznámení s managemen­tem na střední úrovni, což představuje důležitý aspekt v profesi­onálním rozvoji. Úspěšnost stáže formou stinování také potvrzuje Univerzitní nemocnice Bratislava:

Dobrý deň,

2.6.2023 bola ukončená prax Vašich zamestnankýň v Univerzit­nej nemocnici Bratislava. Ohlasy z našej strany z obidvoch kliník boli pozitívne. Všetko dobre dopadlo. Dúfam, že sa aj účastníčkam odbornej stáže páčilo, a že poznatky a skúsenosti, ktoré zaznamenali v Univerzit­nej nemocnici Bratislava odovzdajú ďalej študentom a budú prínosom pre Vašu školu.

Bolo nám potešením s Vami spolupracovať a nadviazať s vašou školou kontakt.

Prajem pekný deň

s pozdravom

Mgr. Andrea Földváryová

Oddelenie vzdelávania a starostli­vosti o zamestnan­cov Univerzitná nemocnica Bratislava

Mobility v rámci projektu Erasmus+ přinesly odborným učitelkám mnoho výhod. Získaly nové perspektivy a praktické zkušenosti, které nyní mohou aplikovat ve svých výukových aktivitách. Tím obohacují nejen samy sebe, ale také své studenty, kteří budou mít prospěch z nových poznatků a pohledů. Projekt Erasmus+ přináší nejen možnosti mezinárodního setkávání a poznávání, ale také umožňuje pedagogům rozšířit své obzory a využívat mezinárodního kontextu pro další rozvoj svých vzdělávacích programů.

ICT kurz v Itálii

Týdenní ICT kurz v italské Florencii se konal od 5. června do 9. června a měl rozsah 25 hodin. Tento kurz byl součástí projektu Erasmus+ 2022–1-CZ01-KA121-VET-000059687.

Účastnice kurzu se seznámila s řadou nových aplikací vhodných pro učitele a studenty při vzdělávání. Pracovala s aplikacemi, jako jsou Miro, Padlet, Trello, Ted Ed, Nearpod pro přípravu učebního materiálu, a s aplikacemi Slido, Plickers pro tvorbu kvízů. Tato zkušenost ji přesvědčila, že takto připravované výukové lekce podporují kritické myšlení studentů, rozvoj kreativity a týmovou spolupráci. Během kurzu se také zapojila do týmové práce, při níž se naučila vytvářet animace pomocí aplikace Stop Motion Studio, vytvářet podcasty v Anchor a pracovat s grafikou v programu Canva. Vyzkoušela si také práci s rozšířenou realitou (AR) v aplikaci Assemblr a rozšíření počítače pomocí stavebnice Makey Makey pro tvorbu zvuků. Tyto zkušenosti jí poskytly nové nápady pro rozšíření výuky informatiky a inovaci učebních materiálů s aktivizač­ními prvky pro výuku obecně. Během kurzu si účastníci vyzkoušeli několik počítačových her a diskutovali o přínosech zařazení počítačových her do vzdělávání. Komunikačním jazykem byla angličtina.

Díky kurzu se také významně zlepšila v poslechu a mluvení v angličtině a rozšířila si svou slovní zásobu v oblasti ICT terminologií.

Erasmus+ v Braze

Naším novým domovem po dobu tří týdnů se stala Braga. Město se nachází na severu Portugalska a je třetím největším městem tohoto státu. Město je známé svou historií, proto je navštěvováno nejen Portugalci, ale i turisty z jiných zemí. Můžete zavítat na krásné náměstí, načerpat klid v chrámech, kostelících, parcích.

Jedním z našich pracovních míst se stalo Ascredno, křesťanský domov pro seniory. Druhé zařízení je Casa do Povo de Tadim. V tomto zařízení jsme pečovali o seniory upoutané nejen na lůžku, ale také i o částečně soběstačné. Posledním zařízením je Centro Social da Paróquia de S. Lazáro. Součástí zařízení je mateřská školka, malé děti přináší starším obyvatelům radost. Pracovníci v jednotli­vých zařízeních byli vždy ochotní a milí a i přes jazykovou bariéru jsme se vždy dokázali domluvit. Ruce a nohy byly našimi pomocníky. Zprostřed­kující agentura pro nás připravila řadu výletů na každý víkend a tím jsme měli možnost poznat místní kulturu a život Portugalců. Stáž nám přinesla řadu odborných zkušeností, zážitků, ověřili jsme si také, zda jsme schopni žít a pracovat mimo domov v daleké ze­mi.

Dáša Kořénková

Nevšední zážitky – Portugalsko, Braga

V Portugal­sku, konkrétně ve městě Braga, trávíme svůj volný čas každý jinak. Někdo je unavený po práci, proto volí odpočinek. Jiní zase vyráží do terénu, jdou na kávu nebo zkoumají krásy města. Další skupina tráví chvíle na hotelu, povídají si, učí se. Naše víkendy většinou trávíme nádhernými výlety po Portugalsku.

První víkend v sobotu jsme strávili v hlavním městě Portugalska v Lisabonu, které nás očarovalo svou rozmanitostí a nevídanými památkami. Následně jsme se přesunuli do maličkého města, které je jedno z nejznáměj­ších poutních míst na světě, do Fatimy. Zde jsme nasáli klidnou atmosféru. Náš den byl zakončen večeří v luxusní restauraci. V neděli následoval výlet do Porta. Počasí bylo z počátku příznivé, ale poté začalo pršet, I tak jsme si všeho velice užili. Byli jsme na degustaci vína a poté na vyjížďce lodí, to bylo něco!

Druhý víkend jsme vyjeli do Viana do Castelo. Obdivovali jsme okolí z výšky kostela. A po vší té nádheře jsme se jeli podívat na bouřlivý Atlantský oceán. Někteří jedinci vlezli do vody a zkusili teplotu oceánu na vlastní kůži. Neděle byla pro většinu z nás odpočinková a nákupní.

Nikola Pulcová

Pracovní den – Portugalsko, Braga

Pracovali jsme pět dní v týdnu. Pracovní doba v zařízení Ascredno začínala v 8:30, v Casa do Povo de Tadim od 8:00. Náš pracovní den v Centro Social da Paróquiade S.Lázaro začínal v 7:00 podáváním léků a snídaní klientům.

Léky se zde podávají předpřipra­vené a zabalené s identifi­kací z místní lékárny. Většina klientů dostávala nutriční kaše s ovocem. Snídaně probíhaly na pokojích klientů nebo v jídelně. Jídlo je pro Portugalce velmi významné, snad i proto příbuzní nechtějí, aby jejich blízký přijímal stravu sondou. Po jídle přišly na řadu ranní hygieny. Po té se klienti odebrali do společenské místnosti, kde společně sledovali dopolední zprávy. Denní harmonogram byl všech domovech obdobný. Během naší stáže jsme prováděly hygienickou péči; měřily FF; aplikovaly léky; asistovaly při převazech, podávání jídla; připravovaly a realizovaly aktivizaci klientů jako například vyrábění vánočních ozdob; kondiční cvičení s míčem, obručí; zúčastnily jsme se také zpívání seniorů s dětmi z mateřské školy a tradičního pečení jedlých kaštanů. Naše aktivity se klientům líbily, nejvíce asi české písně s tancem a ochutnávka českých sladkostí, ale zaujala je i videa o naší zemi.

Dopolední aktivity jsou takřka stejné jako u nás. Jen v odpoledních hodinách mají klienti v Ascrednu každodenní mši. Poté následuje ergoterapie. V Casa do Povo de Tadim mají naopak aktivity, které se soustřeďují na aktivizaci těla. Návštěvy příbuzných probíhají většinou v odpoledních hodinách. A takto hodnotíme své portugalské kolegy i kolegyně: jsou úžasný tým, vzali nás mezi sebe, jsou ochotni kdykoliv pomoci; jazyková bariéra byla překonána velkou snahou se s námi dorozumět, překladače také fungovaly. Byly jsme nadšené a spokojené s těmito úžasnými lid­mi.

Všechny jsme se po práci těšily na společnou večeři a vyprávěly si navzájem naše zážitky z celého dne. Obrigada e adeus.

Leona Smetanová

Sdílet

Poslední úprava

Michaela Matoušů
SZŠ a VOŠZ Zlín —

Sdílet